Na začátku byl rozlehlý pozemek na okraji Bratislavy s výhledem na les. A velká, rozrůstající se rodina s touhou bydlet v cihelném domě. Orientace pozemku byla ale složitá a v jeho sousedství rychle vyrostly nové rodinné domy. A tak vznikla myšlenka třech masivních domů, vzájemně propojených lehkými, průhlednými prostory. Díky tomu se slunce a denní světlo dostane do všech místností a obyvatelé mohou mít stále pocit soukromí, i když dům stojí v zastavěném území.
Domy z režných cihel mají na Slovensku dlouhou tradici. Architekti ze studia ARCHITEKTI mikulaj & mikulajova v projektu Cihlového domu Záhorské sady zkombinovali pálenou cihlu s kontrastními hladkými povrchy, čímž nechali vyniknout její jedinečnou strukturu. Cihly na fasádě, na dlažbě teras, cihly odrážející se v zrcadle, cihly na parapetech i v interiéru domu. Cihly do oblouku či jako poloprůhledný závěs ve stavebních otvorech… Cihla evokuje experiment a využití mnoha způsoby.
Tři masivní zděné domy přebírají různé programy. V tom největším, dvoupodlažním, je umístěna soukromá zóna – ložnice a dětské pokoje. Schodiště má dostatek denního světla a důmyslně umístěná okna, která poskytují osové průhledy do zahrady. Středně velký dům tvoří obývací pokoj s oboustranným krbem a částečně oddělenou knihovnou. Prostor obývacího pokoje je vyvýšený, aby se sem pásovým prosklením pod stropem dostávalo jihozápadní světlo. Nejmenší dům stojí u vstupu na pozemek a vytváří parkovací stání pro auto a jeho základní servis.
Architekti vložili mezi cihelné domy lehké prosklené prostory, které jsou přístupné vždy z obou stran. Menší z nich tvoří vstupní halu a větší – kuchyň s jídelnou a oboustranným krbem – představuje hlavní životní prostor šestičlenné rodiny. Centrem života je zde velký jídelní stůl a dva kuchyňské ostrovy. Díky tomuto nestandardnímu řešení kuchyně mají rodiče při vaření lepší výhled na obě strany pozemku – na severovýchod k bazénu, ale i na menší jihozápadní terasu.
Pozice oken v plných stěnách jsou dobře promyšleny. Okna jsou rozmístěna jako obrazy. Prosklené prostory jsou lehké, otevřené konstrukce se železobetonovými trámovými stropy plynule přecházejí do exteriéru. Celým domem se táhne jedna osa, která všechny prostory propojuje s krásným výhledem do zahrady.
Obvodové zdi tvoří keramická cihla, tepelněizolační vrstva z minerální vlny a provětrávaná vzduchová mezera. Fasáda je z belgických lícových cihel Marziale. Všechny železobetonové stropy v sobě integrují stropní chlazení. V kombinaci s tepelným čerpadlem, rekuperací vzduchu, fotovoltaikou, využitím studny pro potřeby zahrady a zelenými střechami se snažili architekti vytvořit ekologickou stavbu, která by byla udržitelná a šetrná k životnímu prostředí.
Místo: Záhorská Bystrica, Slovensko
Autor: ARCHITEKTI mikulaj & mikulajova / Andrea Ambrovičová Mikulajová, Jana Machalová, Juraj Mikulaj
Spolupráce: Tomáš Chovanec
Realizace: 2023
Podlahová plocha: 358 m2
Foto: Matej Hakár