Za sovětské éry bylo celé pobřeží patřící dnešnímu Lotyšsku zakázanou zónou. Prakticky veškeré objekty, které se zde nacházely, patřily armádě a sloužily k vojenským účelům. Dnešní situace je zcela odlišná – území pobřežních dun je chráněné a nová výstavba je zde až na výjimky zakázaná. Těmi výjimkami jsou nové stavby vznikající na fyzických základech původních budov. A jedněch takových využili architekti ze studia OAD pro návrh rodinného domu, který později doplní ještě objekt pro hosty, sauna a lesní pavilon.
V domě UZV se mistrovsky snoubí tradice s osobitým charakterem. Fasáda ze šedivých dřevěných latí je doplněná detaily inspirovanými Japonskem, jako je například přesah střechy z vlnitého plechu. Pohyblivé fasádní elementy dodávají domu na dynamice, rozbíjejí jakoukoli monotónnost a vnáší do něj nádech elegance. Velká neotevírává okna vytvářejí pocit transparentnosti, zatímco strategicky rozmístěné větrací otvory podporují praktickou stránku příčného provětrávání objektu.
Dům je zasazen do mírného svahu a splývá s okolním borovicovým lesem a pobřežními dunami. V povzdálí se nachází skalnatá pláž s dochovanou původní flórou. Z exteriéru objekt do kontextu okolí přirozeně zapadá, v interiéru nabízí až téměř futuristický zážitek.
Kuchyně situovaná v těžišti domu přebírá tvarosloví komína a inspiruje se hradními černými kuchyněmi. Právě krb (v lotyštině pavards) je totiž v pobaltských zemích tím pravým srdcem domu, a ačkoli se tento již zastaralý komínový systém přestal užívat, zůstává nadále oblíbeným zdrojem inspirace.
Charakteristický tvar kuchyně umožnil vybudovat převýšený prostor obložený ocelí válcovanou za tepla, která je opatřena matným polyuretanovým lakem zabraňujícím korozi. Vestavěná galerie rozšiřuje možnosti obytného prostoru a vytváří dokonalé místo pro pozorování hvězd. Střešní okno nejenže dotváří signifikantní prostor, ale do celé dispozice přivádí velké množství denního světla. Kuchyň se tak stává přirozeným centrem setkávání, zatímco další místnosti plynou v kruhovém uspořádání kolem ní a vytvářejí příležitost pro dynamický pohyb.
Přiznané CLT panely, které tvoří nosnou konstrukci domu, dodávají stěnám přirozeně nedokončený, ale estetický vzhled. Dveře a nábytek jsou vyrobeny z borovicové dýhy, jež prostupuje celým interiérem a sjednocuje ho.
Světlý interiér domu v kombinaci s jemným mořským vánkem se stává příjemným útočištěm pro bydlení nebo odpočinek. Šumění moře doléhající dovnitř otevřenými okny funguje jako uklidňující kulisa, zatímco akustické panely na stropě zajišťují nerušený odpočinek.
Dům UZV
Místo: Lotyšsko
Studio: OAD – Open Architecture Design
Autor: Zane Tetere-Sulce, Kristaps Sulcs, Girts Kula, Beatrise Dzerve, Kaspars Broks, Eva Heidingere-Jukama
Krajinářská architektura: Galantus
Realizace: 2024
Podlahová plocha: 260 m2
Foto: Alvis Rozenbergs