NÁKUP=

Ochrana vnitřního prostředí s architektonickým potenciálem


Text a foto SUYS, 18.6.2024



Screenové clony představují typ stínicí techniky, která dokáže odrazit až 96 procent sluneční energie. Podílejí se tak na udržování příjemné teploty a ideální úrovně přirozeného světla v interiéru. Clony zachovávají výhled ven a současně ve vnitřních prostorách domu vytvářejí dostatečné soukromí. Jsou funkční, efektivní a jejich designové možnosti je předurčují k tomu, aby byly zároveň estetickým prvkem na fasádách budov.


Screenové clony mohou teplotu v interiéru snížit přibližně o 10 až 15 stupňů Celsia – v závislosti na typu zvolené tkaniny –, a mají tak pozitivní vliv na energetickou bilanci budovy. Měření v nejteplejších dnech roku ukázalo, že v rodinném domě, kde byly na oknech instalovány screenové rolety s látkou Serge 600 uchycenou mezi vodicími lištami pomocí zipu (Lockscreen), nepřekročila interiérová teplota 23 stupňů Celsia. Během dne, kdy byly screenové clony vytažené a okna zůstala nezastíněná, dosáhla teplota v domě v době teplotního maxima (tedy mezi 13. a 14. hodinou) 38 stupňů Celsia. Měření tak potvrdilo, že vhodně zvolená stínicí technika je účinnou ochranou před přehříváním interiéru, a může tak nahradit chladicí techniku, jako je například klimatizace nebo tepelné čerpadlo. V nízkoenergetických až pasivních stavbách, které si v případě, že dojde k jejich přehřátí, dlouho udržují získané teplo, je stínicí technika nutností.


Správný výběr tkaniny


Screenové clony získávají své vlastnosti díky speciálním tkaninám, při jejichž výběru je potřeba zaměřit se na několik důležitých parametrů. Těmi jsou tepelná absorpce, tepelná prostupnost a tepelná odrazivost, které mají vliv na tepelný komfort, dále je to prostupnost světla, jež ovlivňuje světelnou pohodu, a nakonec je nutné vzít v potaz i samotnou barvu tkaniny a takzvaný opening factor neboli míru průhledu, která je udávána v procentech.


Na základě zmíněných parametrů si lze vybrat rolety s různým stupněm průsvitnosti (od průhledných přes téměř neprůhledné, které však propouštějí světlo, až po zcela zatemňující), a to v závislosti na funkci dané místnosti a potřebách jejího uživatele. V rámci jednoho domu tak může být použito několik druhů tkanin (například zatemňující v ložnicích a naopak průsvitná ve společných prostorách, kde je žádoucí kontakt s okolím), a přesto mohou zvenčí působit jednotným dojmem. Další výhodou v oblasti designu je možnost použít screenové clony SUYS i k zastínění rozměrných otvorů (až v ploše 20 metrů čtverečních), a to při použití velmi subtilního boxu.


Tkaniny mohou mít také různou strukturu – podle toho, zda jsou vyrobeny ze skelného vlákna potaženého PVC vrstvou ještě před utkáním látky (typ Serge), nebo z polyesterového vlákna, které je potaženo PVC vrstvou až po utkání (typ Soltis). V případě typu Soltis vzniká materiál nepravidelné struktury, což je rovněž velmi zajímavý vizuální prvek.


Způsoby uchycení


Vedle typu tkaniny si lze zvolit také způsob uchycení. Společnost SUYS nabízí celkem čtyři varianty: zaprvé jsou to screenové clony opatřené zipem, kterým je látka uchycena k vodicím lištám (Lockscreen), zadruhé to jsou clony se systémem nerezových lanek, jež roletě zajišťují vysokou odolnost vůči větru (Cablescreen), třetím typem je screenová látka volně napnutá mezi spodní lištou a boxem (Screen) a nakonec je v nabídce ještě manuálně ovládaná varianta s krycím boxem a pozičními háčky (Handscreen). Výrobce se brzy chystá uvést do prodeje novinku Variantscreen, což je horizontální screenová clona – vodorovná či nakloněná – určená k zastínění světlíků, pergol a zimních zahrad.





Inovativní řešení a poradenství při plánování projektů


Společnost SUYS se věnuje nejen výrobě stínicí techniky, ale také jejímu vývoji a inovacím. O své produkty se stará od prvních skic na papíře až po pravidelný servis u zákazníka. Výrobce si zakládá na vlastním vývojovém týmu a nekompromisní kvalitě produktů. Soustřeďuje se i na spolupráci s architekty a projektanty, kterým v přehledné formě poskytuje veškerá vstupní data, a do značné míry tím usnadňuje provádění jak výpočtů potřebných pro optimalizaci návrhu zařízení protisluneční ochrany, tak i dalších výpočtů otopných a chladicích systémů a také celkové energetické náročnosti budov.


SUYS
www.suys.cz





Podobné články



Reklama